Câștigătorii Galei Premiilor Gopo 2024

Gala Premiilor Gopo, cel mai important eveniment dedicat cinematografiei din România, s-a întors la cea de-a 18-a ediție în sala Ion Caramitru a Teatrului Național ,,I. L. Caragiale’’ din București. Evenimentul organizat pe 29 aprilie a fost prezentat în premieră de actorul de stand-up comedy, Claudiu Teohari, cunoscut publicului ca Teo. Evenimentul a fost transmis în direct, începând cu ora 19:00, pe VOYO, TIFF Unlimited și pe premiilegopo.ro. Cele mai importante momente surprinse în seara galei vor fi difuzate pe 1 mai, de la ora 22:30, pe PRO CINEMA.

Peste 900 de invitați din lumea filmului românesc au fost prezenți la evenimentul în cadrul căruia vor fi recompensate performanțele cinematografiei autohtone din ultimul an. Începând cu ora 19:00, nominalizații ediției, alături de mulți alți profesioniști din industrie, invitați și omagiați în cadrul ceremoniei de decernare a Premiilor Gopo, vor fi întâmpinați pe covorul roșu de vedeta PRO TV, Amalia Enache.

Printre cei care au urcat pe scena Teatrului Național pentru a înmâna premiile ediției se număra actorii Oana Pellea, Marius Manole, Emilian Oprea, Maria Obretin, Nicu Mihoc, Victoria Cociaș, Adrian Văncică, Bogdan Dumitrache, Alexandru Ion, producătoarea Miruna Berescu sau regizorii Tudor D. Popescu și Cristian Pascariu.

Cele mai multe premii Gopo au fost câștigate de filmul Libertate care a fost ales la 10 categorii, urmat de Spre nord cu 3 premii și Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii cu 2 premii.

Iată, mai jos, lista completă a câștigătorilor Premiilor Gopo 2024:

Cel mai bun film:

BOSS – producător: Corneliu Porumboiu| România (42 KM FILM)

LIBERTATE – producători: Oana Bujgoi Giurgiu, Tudor Giurgiu | România (Libra Films)

MMXX – producători: Dragoș Bucur, Dorian Boguță, Cristi Puiu, Anca Puiu | România (Block Media Management, Mandragora)

NU AȘTEPTA PREA MULT DE LA SFÂRȘITUL LUMII – producători: Adrian Sitaru, Ada Solomon| România (4 Proof Film, Micro Film)

SPRE NORD – producători: Radu Stancu, Ioana Lascăr| România (deFilm)

Cel mai bun regizor:

Bogdan Mirică pentru filmul BOSS

Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate

Cristi Puiu pentru filmul MMXX

Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Mihai Mincan pentru filmul Spre Nord

Cel mai bun actor în rol principal:

Laurențiu Bănescu pentru rolul Bogdan din filmul BOSS

Alex Calangiu pentru rolul Viorel Stănese din filmul Libertate

Niko Becker pentru rolul Dumitru din filmul Spre Nord

Soliman Cruz pentru rolul Joel din filmul Spre Nord

Vlad Logigan pentru rolul Alex din filmul Visul

Cea mai bună actriță în rol principal:

Diana Gheorghian pentru rolul Carmen din filmul Dark Ages

Adelaida Perjoiu pentru rolul Consuelo din filmul  MMXX

Bianca Cuculici pentru rolul Oana Pfeifer din filmul MMXX

Ilinca Manolache pentru rolul Angela Răducanu din filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Cătălina Moga pentru rolul Vera din filmul Tigru

Cel mai bun actor în rol secundar:

Mimi Brănescu pentru rolul Boss din filmul BOSS

Cătălin Herlo pentru rolul Leahu din filmul Libertate

Cuzin Toma pentru rolul Chiru din filmul Libertate

Iulian Postelnicu pentru rolul Lt. Col. Dragoman din filmul Libertate

Șerban Pavlu pentru rolul Tiberiu Berbece din filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Cea mai bună actriță în rol secundar:

Coca Bloos pentru rolul Vecina din filmul Încă două lozuri

Mirela Oprișor pentru rolul Stela din filmul Libertate

Otilia Panainte pentru rolul Macri Ioana Elisabeta din filmul MMXX

Dorina Lazăr pentru rolul Angela Coman din filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Maria Popistașu pentru rolul Ilinca din filmul Taximetriști

Cel mai bun scenariu:

Cecilia Ștefănescu, Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate

Cristi Puiu pentru filmul MMXX

Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Mihai Mincan pentru filmul Spre Nord

Andrei Tănase pentru filmul Tigru

Cea mai bună imagine:

Andrei Butică pentru filmul BOSS

Alex Sterian pentru filmul Libertate

Marius Panduru pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

George Chiper-Lillemark pentru filmul Spre Nord

Tudor Mircea pentru filmul Visul

Cel mai bun montaj:

Șerban Georgescu pentru filmul Cazul Inginerului Ursu

Dragoș Apetri, Cătălin Cristuțiu, Vlad Petri pentru filmul Între Revoluții

Reka Lemhenyi pentru filmul Libertate

Cătălin Cristuțiu pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Dragoș Apetri pentru filmul Spre Nord

Cel mai bun sunet:

Alexandru Dragomir, Niklas Skarp pentru filmul Boss

Tamás Székely, André Rigaut pentru filmul Libertate

Krzysztof Stasiak, Alexandru Dumitru, Maciej Pawłowski, Alin Zăbrăuțeanu, Dragoș Cătărău pentru filmul Mammalia

Hrvoje Radnic, Marius Leftărache, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Nicolas Becker, Cyril Holtz,  Benjamin Laurent pentru filmul Spre Nord

Cea mai bună muzică originală:

Marius Leftărache pentru filmul Boss

Piotr Kurek pentru filmul Mammalia

Alexei Țurcan pentru filmul Visul

Alin Zăbrăuțeanu, Călin Torsan pentru filmul Warboy

Cele mai bune decoruri:

Iulia Fulicea, Victor Fulicea pentru filmul Încă două lozuri

Vali Ighigheanu pentru filmul Libertate

Anca Lazăr pentru filmul Mammalia 

Iulia Fulicea  pentru filmul Spre nord

Corina Grămoșteanu pentru filmul Visul

Cele mai bune costume:

Dana Păpăruz pentru filmul Boss

Viorica Petrovici pentru filmul Libertate

Radu Jude pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Iulia Fulicea pentru filmul Spre nord

Corina Grămoșteanu pentru filmul Visul

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:

Gabriela Crețan pentru filmul Boss

Petya Simeonova, Domnica Bodogan pentru filmul Libertate

Margareta Ștefan,  Bianca Boeroiu pentru filmul Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii

Sandra Potamian pentru filmul Spre nord

Raluca Moldoveanu, Elena Tudor pentru filmul Visul

Cel mai bun flm de debut:

De ce mă cheamă Nora când cerul meu e senin (r. Carla Maria Teaha)

Doamna Buică (r. Eugene Buică)

Pocalul.Despre fii șI fiice (r. Cătălina Tesar)

Spre nord (r. Mihai Mincan)

Tigru (r. Andrei Tănase)

Cel mai bun film documentar:

Cum să fiu mort dacă-s viu?, r. Ilinca Călugăreanu, producători: Anamaria Antoci, Mara Adina | România (Tangaj Production, Vernon Films)

De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin, r. Carla Maria Teaha, producător: Alina Tarbă | România (Wearebasca)

Între revoluții, r. Vlad Petri,  producător: Monica Lăzurean-Gorgan | România (Activ Docs)

Doamna Buică, r. Eugene Buică, producător: Eugene Buică | România (Doi Lei Și O Chiflă)

Pocalul. Despre fii și fiice, r. Cătălina Tesar, Dana Bunescu, producător: Cătălina Tesar | România (Erakli Film)

Vulturii din Țaga, r. Iulian Manuel Ghervas, Adina Popescu, producător: Claudiu Mitcu | România (Wearebasca)

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune:

Acolo unde bărcile nu ajung, r. Vlad Buzăianu, producător: Anamaria Antoci | România (Tangaj Production)

Antrenamentul de noapte, r. Bogdan Alecsandru, producător: Ligia Prodan | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale București)

Două vorbe, trei minciuni, r. Ioachim Stroe, producători: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe | România (Wearebasca)

Hanna & Flóra, r. Nagy Márton, producător: Nagy Márton | România (Universitatea Sapientia, Cluj-Napoca)

Între marginile zilei, r. Andreea Lăcătuș, producător: Elena Martin | România (Manifest Film)

Toate neamurile, r. Alexandra Diaconu, producător: Alexandra Diaconu | România (ViraFilms)

Premiul <em>Tânără Speranță</em>:

Anca Munteanu pentru rolul Raluca din Berliner Kindl

Andreea Chiper, Andrei Voineag pentru regia și montajul filmului Dansez și eu la nunta părinților mei

Una Toma  pentru rolul Sara din filmul Dark Ages

Cristina Iliescu pentru regia filmului S-a născut un loc

Niko Becker pentru rolul Dumitru din filmul Spre nord 

Daniel Bâliș pentru rolul Nicu din filmul Warboy

 

Cel mai bun film european:

Anatomie d’une chute / Anatomia unei prăbușiri r. Justine Triet | Franța  (distribuitor:  Voodoo Films)

Close / Aproape r. Lukas Dhont |Belgia ( distribuitor: Bad Unicorn) 

As bestas/ Bestiile r. Rodrigo Sorogoyen | Spania, Franța (distribuitor: Transilvania Film)

Fallen leaves / Frunze căzătoare r. Aki Kaurismäki | Finlanda, Germania (distribuitor: Bad Unicorn)

Saint Omer r. Alice Diop |Franța  (distribuitor: Independenţa Film)

Alte premii speciale:

Premiul special: cascadorul Adrian Ștefănescu.

Premiul Publicului (producția cu cel mai mare succes la box-office, 300.000 de spectatori): Miami Bici 2 (r. Jesús del Cerro)

Premiu pentru întreaga carieră: Rodica Mandache

Premiu pentru întreaga activitate: Dan Nuțu

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.