Nominalizări la Premiile Gopo 2020

Gala Premiilor Gopo va avea loc pe 24 martie 2020 la Teatrul Naţional din Bucureşti.

Premiile Gopo sunt premii cinematografice românești oferite de Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc. Anual, sunt recompensate cele mai importante realizări cinematografice naționale din cursul anului precedent. Numele festivalului este un omagiu adus cineastului român Ion Popescu-Gopo, câștigător al premiului Palme d’Or pentru „Cel mai bun scurt metraj de animație”.

Au fost luate în considerare de juriul din acest an pentru desemnarea nominalizărilor la cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo nu mai puțin de 22 de lungmetraje românești lansate în cinematografe în 2019.

Filmele care au strâns cele mai multe nominalizări sunt: „La Gomera” (13 nominalizări), „Heidi” (10 nominalizări), Monștri (9 nominalizări), Touch Me Not” (9 nominalizări), „Parking” (8 nominalizări) și „Mo”  (6 nominalizări).

Juriul preselecției ediției a 14-a a fost format din 11 profesioniști din cinematografia românească: Bogdan Mustață (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chișu (regizor și producător), Diana Cavallioti (actriță), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii și jurnaliștii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima și Manuela Cernat.

Câstigătorii vor fi aleși în urma votului a 600 de membri activi din industria cinematografică românească și vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 24 martie 2020, la Teatrul Naţional din Bucureşti.

Dintre nominalizații din acest an noi am fost plăcut surprinsi și am scris cu drag despre Călătoria fantastică a Maronei, Monștri și  Opinci 

Iată, mai jos, lista completă cu nominalizările:

Cel mai bun film:

 Călătoria fantastică a Maronei

producător: Anca Damian | Franța, România, Belgia (Aparte Film)

 La Gomera

producători: Marcela Ursu, Patricia Poienaru | România, Franța, Germania, Suedia (42 Km Film)

 Monștri.

producători: Claudiu Mitcu, Robert Fița, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)

 Parking

producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)

 Touch Me Not

producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franța (produs de: Manekino Film)

Cel mai bun regizor:

 Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not

 Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei

 Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi

 Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera

 Marius Olteanu pentru filmul Monștri.

Cel mai bun actor în rol principal:

 Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi

 Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest.

 Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking

 Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul

 Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu’ din filmul Mo

Cea mai bună actriță în rol principal:

 Belén Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking

 Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera

 Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

 Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo

 Judith State pentru rolul Dana din filmul Monștri.

Cel mai bun actor în rol secundar:

 Alexandru Potocean pentru rolul șofer taxi din filmul Monștri.

 Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi

 István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera

 Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul

 Șerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monștri.

Cea mai bună actriță în rol secundar:

 Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera

 Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not

 Julieta Szönyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera

 Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo

 Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera

Cel mai bun scenariu:

 Andrei Cohn și Alexandru Negoescu pentru filmul Arest

 Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera

 Liviu Săndulescu și Bogdan Toma pentru filmul Cărturan

 Marius Olteanu pentru filmul Monștri.

 Radu Dragomir pentru filmul Mo

Cea mai bună imagine:

 George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not

 Luchian Ciobanu pentru filmul Monștri.

 Marius Panduru RSC pentru filmul Parking

 Oleg Mutu pentru filmul Cărturan

 Tudor Mircea RSC pentru filmul La Gomera

Cel mai bun montaj:

 Adina Pintile pentru filmul Touch Me Not

 Dana Bunescu pentru filmul Distanța dintre mine și mine

 Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi

 José M. G. Moyano și Manuel Terceño pentru filmul Parking

 Roxana Szel pentru filmul La Gomera

Cel mai bun sunet:

 Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi

 Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp și Christian Holm pentru filmul La Gomera

 Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch și Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not

 Lukáš Moudrý și Diana Sagrista pentru filmul Parking

 Mihai Bogos și Marius Stănescu pentru filmul Mo

Cea mai bună muzică originală:

 Julio de la Rosa pentru filmul Parking

 Cornel Țăranu pentru filmul Cardinalul

 Cristian Lolea pentru filmul Zavera

 Ivo Paunov și Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not

 Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei

Cea mai bună scenografie:

 Brecht Evens, Sarah Mazzetti și Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei 

 Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi

 Nora Dumitrescu și Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României

 Simona Pădurețu pentru filmul La Gomera

 Sonia Nolla pentru filmul Parking

Cele mai bune costume:

 Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monștri.

 Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României

 Cireșica Cuciuc pentru filmul Heidi

 Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera

 Luminița Mihai pentru filmul Cardinalul

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:

 Alex Gherase, Milen Ivanov și Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not

 Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu și Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României

 Ioana Nadoleanu și Dora Codiță pentru filmul Heidi

 Manuela Tudor, Bianca Marca și Tania Crăciun, Alexandru Sassu pentru filmul Arest

 Marga Ștefan și Gabriela Crețan pentru filmul La Gomera

Cel mai bun flm de debut:

 Cărturan (r. Liviu Săndulescu)

 Mo (r. Radu Dragomir)

 Monștri. (r. Marius Olteanu)

 Timebox (r. Nora Agapi)

 Touch Me Not (r. Adina Pintilie)

Cel mai bun film documentar:

Distanța dintre mine și mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România

Emigrant Blues: un road movie în 2 ½ capitole (r. Mihai Mincan și Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România

Jurnalul familiei -escu (r. Șerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Șerban Georgescu, Liviu Tofan) România

Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan și George Chiper-Lillemark, producător:  Radu Stancu) România

Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

Cel mai bun scurtmetraj de ficțiune:

 Afganistanii (r. Adrian Silișteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România

 Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România

 Havana Cuba (r. Andrei Huțuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România

 Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România

 Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

El iubește ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România – Germania

Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoș, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF , România – Germania

Trofeul Tinereții (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

Cel mai bun film european:

 Dolor y gloria/ Durere și glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independența Film)

 Leto/ O vară rock’n’roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franța (distribuitor: Transilvania Film)

 Sunset/ Apusul , regia: László Nemes | Ungaria, Franța (distribuitor: Voodoo Films)

 The Favourite/ Favorita regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)

 The House that Jack BuiltCasa pe care Jack a construit-oregia: Lars von Trier |  Danemarca, Franța, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independența Film)

Premiul Tânără Speranță:

 Andrian Împărățel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust

 Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi

 Lucia Chicoș pentru regia scurtmetrajelor Contraindicații și Munca noastră cea de toate zilele

 Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animație Despre ce naiba să scriu

 Ștefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

çanakkale escort diyarbakır escort bursa escort konya escort konya escort battalgazi escort malatya escort antalya escort antalya escort