Nominalizările Premiilor Gopo 2019

Premiile Gopo sunt premii cinematografice românești oferite de Asociația pentru Promovarea Filmului Românesc. Anual, sunt recompensate cele mai importante realizări cinematografice naționale din cursul anului precedent. Numele festivalului este un omagiu adus cineastului român Ion Popescu-Gopo, câștigător al premiului Palme d’Or pentru „Cel mai bun scurt metraj de animație”.

Juriul preselecției ediției a 13-a a fost format din 11 profesioniști din cinematografia românească: regizorul Daniel Sandu, actrița Mirela Oprișor, operatorul Constantin Chelba, inginerul de sunet Horea Murgu, Ileana Cecanu, distribuitor de film și organizator al festivalului Pelicula, selecționerul și curatorul Andrei Tănăsescu, alături de reputați critici, teoreticieni și jurnaliști de film precum Ana Maria Sandu, Anca Grădinariu, Georgiana Mușat, Cătălin Mesaru și Christian Ferencz-Flatz.

Câstigătorii vor fi aleși în urma votului a 600 de membri activi din industria cinematografică românească și vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc marţi, 19 martie, la Teatrul Naţional din Bucureşti. Evenimentul va fi transmis live, începând cu ora 20.00, pe Film Now.

Iată, mai jos, lista completă cu nominalizările:

Cel mai bun film:
Charleston
regia Andrei Crețulescu, producători: Andrei Crețulescu, Velvet Moraru, Marie Legrand, Rani Massalha | România, Franța (Icon Production)
Dragoste 1. Câine —
regia Florin Șerban, producători: Oana Iancu, Florin Șerban, Florentina Onea | România (Fantascope Films)
Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
regia Radu Jude, producători: Ada Solomon, Valentino Rudolf, Ben von Dobeneck | România, Cehia, Franța, Bulgaria, Germania (Hi Film Productions)
Moromeții 2
regia Stere Gulea, producători: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu | România (Libra Film Productions)
Pororoca
regia Constantin Popescu, producători: Lissandra Haulica, Liviu Marghidan | România (Scharf Advertising)
Cel mai bun regizor:
Andrei Crețulescu pentru filmul Charleston
Florin Șerban pentru filmul Dragoste 1. Câine
Radu Jude pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Stere Gulea pentru filmul Moromeții 2
Constantin Popescu pentru filmul Pororoca
Cel mai bun actor în rol principal:
Șerban Pavlu pentru rolul Alexandru din filmul Charleston
Valeriu Andriuță pentru rolul Simion din filmul Dragoste 1. Câine
Horațiu Mălăele pentru rolul Ilie Moromete din filmul Moromeții 2
Bogdan Dumitrache pentru rolul Tudor din filmul Pororoca
Vasile Pavel pentru rolul Digudai (Alberto) din filmul Soldații. Poveste din Ferentari
Cea mai bună actriță în rol principal:
Silvana Mihai pentru rolul fata 1 din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
Florentina Năstase pentru rolul fata 2 din filmul Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
Cosmina Stratan pentru rolul Irina din filmul Dragoste 1. Câine
Dorotheea Petre pentru rolul K din filmul În pronunțare
Irina Velcescu pentru rolul Ana din filmul Secretul fericirii
Cel mai bun actor în rol secundar:
Victor Rebengiuc pentru rolul domnul Antonescu din filmul Charleston
Alexandru Dabija pentru rolul Movilă din filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Alexandru Nagy pentru rolul Mitu din filmul Moon Hotel Kabul
Constantin Dogioiu pentru rolul inspector Pricop din filmul Pororoca
László Mátray pentru rolul László Fehér din filmul Un prinț și jumătate
Cea mai bună actriță în rol secundar:
Ofelia Popii pentru rolul Ioana Preda din filmul Moon Hotel Kabul
Rodica Negrea pentru rolul mama Ioanei din filmul Moon Hotel Kabul
Dana Dogaru pentru rolul Catrina din filmul Moromeții 2
Oana Pellea pentru rolul Fica din filmul Moromeții 2
Iulia Lumânare pentru rolul Cristina din filmul Pororoca
Cel mai bun scenariu:
Andrei Crețulescu pentru filmul Charleston
Radu Jude pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Stere Gulea pentru filmul Moromeții 2
Constantin Popescu pentru filmul Pororoca
Alexandru Popa pentru filmul Secretul fericirii
Cea mai bună imagine:
Barbu Bălășoiu pentru filmul Charleston
Marcin Koszalka pentru filmul Dragoste 1. Câine
Marius Panduru pentru filmul În pronunțare
Vivi Drăgan Vasile pentru filmul Moromeții 2
Liviu Mărghidan pentru filmul Pororoca
Cel mai bun montaj:
Cătălin Cristuțiu pentru filmul Charleston
Florin Șerban pentru filmul Dragoste 1. Câine
Dana Bunescu și Alexandra Gulea pentru filmul Moromeții 2
Corina Stavilă pentru filmul Pororoca
Dragoș Apetri pentru pentru filmul Povestea unui pierde vară
Cel mai bun sunet:
Nicolas Waschkowski, Marius Leftărache și Yann Legay pentru filmul Charleston
Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 1. Câine
Dana Bunescu, Cristinel Șirli și Constantin Fleancu pentru filmul Moromeții 2
Mihai Bogos pentru filmul Pororoca
Filip Mureșan, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru pentru filmul Povestea unui pierde vară
Cea mai bună muzică originală:
Massimiliano Narduli pentru filmul Charleston
Pauchi Sasaki pentru filmul Dragoste 1. Câine
Vasile Șirli pentru filmul Moromeții 2
Hristo Namilev pentru filmul Povestea unui pierde vară
Nainita Desai pentru filmul România neîmblânzită
Cele mai bune decoruri:
Mălina Ionescu pentru filmul Charleston
Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 1. Câine
Iuliana Vîlsan pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Cristian Niculescu pentru filmul Moromeții 2
Adrian Cristea pentru filmul Soldații. Poveste din Ferentari
Cele mai bune costume:
Mălina Ionescu pentru filmul Charleston
Elena Frățilă pentru filmul Dragoste 1. Câine
Iuliana Vîlsan pentru filmul Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Dana Păpăruz pentru filmul Moromeții 2
Cristina Șerbu pentru filmul Un prinț și jumătate
Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:
Dana Angelescu și Fanny Fallourd pentru filmul Charleston
Bianca Boeroiu pentru filmul Dragoste 1. Câine
Ioana Covali, Irina Ianciuș și Ștefan Enache pentru filmul În pronunțare
Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu și Domnica Bodogan pentru filmul Moromeții 2
Iulia Roșeanu și Domnica Bodogan pentru filmul Pororoca
Cel mai bun flm de debut:
Câteva conversații despre o fată foarte înaltă (r. Bogdan Theodor Olteanu)
Charleston (r. Andrei Crețulescu)
Lemonade (r. Ioana Uricaru)
Secretul fericirii (r. Vlad Zamfirescu)
Soldații. Poveste din Ferentari (r. Ivana Mladenovic)
Cel mai bun film documentar:
Caisă (r. Alexandru Mavrodineanu) Producător: Tudor Giurgiu, (Almafilm, Hai-Hui Entertainment) | România
Dacii liberi (r. Andrei Gorgan și Monica Lăzurean- Gorgan) Producător: Monica Lazurean-Gorgan ( Manifest Film) | România
Fotbal infinit (r. Corneliu Porumboiu) Producător: Marcel Ursu, 42 km Film | România
Licu, o poveste românească (r. Ana Dumitrescu) Producători : Jonathan Boissay, Ana Dumitrescu, (Jules et Films) | România
PhoeniXXX (r. Mihai Gavril Dragolea) Producători: Tudor Giurgiu, Radu Mocanu (Vagabond Film) | România
Cel mai bun scurtmetraj:
Cadoul De Crăciun (r. Bogdan Mureșanu) Producători: Bogdan Mureșanu, Vlad Iorga (Kinotopia) | România
Miss Suenno (r. Radu Potcoavă) Producători: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We are Basca) | România
Iederă (r. Sarra Tsorakidis) Producători: Sarra Tsorakidis, Paul Negoescu, Vladimir Dembinski (AutoLook Productions, Papillon FIlm, Popski) | România
Granițe / Borders (r. Andra Chiriac) Producător: Daniel Mitulescu, (Strada Film) | România
Karmasutra (r. Cristian Bota) Producător: Cristian Bota (Bota Film) | România
Premiul Tânără Speranță:
Iosif Paștina pentru rolul Niculae din filmul Moromeții 2
Elena Ciolacu pentru regia scurtmetrajului de animație Micul erou
Andrei Inizian pentru scenariul și regia filmului Aprilie, vis
Andra Tarara pentru regia scurtmetrajului documentar O moarte în familia mea
Tudor D. Popescu pentru montajul filmului Câteva conversații despre o fată foarte înaltă
Cel mai bun film european:
Dovlatov / Dovlatov (r. Aleksey German), Rusia, Polonia, Serbia, distribuitor: Bad Unicorn
The Killing of a Sacred Deer / Uciderea cerbului sacru (r. Yorgos Lanthimos), Marea Britanie, SUA, Irlanda, distribuitor: Independența Film
Utøya 22. juli / Utøya – 22 iulie (r. Erik Poppe), Norvegia, distribuitor: Bad Unicorn
Visages villages/ Chipuri, locuri (r. JR, Agnès Varda), Franța, distribuitor: Micro Film
Un beau soleil intérieur / Lumina dinăuntru (r. Claire Denis), Franța, distribuitor: Independența Film

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.